Szybki dostęp

Programy społeczne i projekty unijne

Zasiłek pielęgnacyjny

I. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

1. niepełnosprawnemu dziecku,
2. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
3. osobie, która ukończyła 75 lat,
4. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia.

II. Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:

1. osobie umieszczonej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,
2. osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego,
3. jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie na pokrycie wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

III. Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 215,84 zł miesięcznie.

 

Ustalenie prawa do świadczeń

   • Wnioski o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego składa się wg miejsca zamieszkania a nie zameldowania. W sytuacji gdy od momentu złożenia wniosku oraz w trakcie pobierania zasiłku pielęgnacyjnego zmieniamy miejsce zamieszkania należy bezwzględnie powiadomić o tym organ dotychczas wypłacający świadczenia w celu zapewnienia zgodności właściwości organu właściwego do wypłaty świadczeń z właściwością zamieszkania świadczeniobiorcy.
   • Wnioski i załączniki do wniosku można składać w formie papierowej osobiście w Dziale Świadczeń Rodzinnych w siedzibie GOPS w Żórawinie, Al. Niepodległości 15 w pon. – pt. - w godz. 7:30 – 15:00 , online za pośrednictwem Portalu Emp@tia lub Platformy ePUAP lub wysłać pocztą. 
   • Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, zaś po przekroczeniu tego terminu od miesiąca złożenia wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.
   • Prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba, że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na czas określony. W przypadku wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na czas określony prawo do zasiłku pielęgnacyjnego ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.


UWAGA!  W toku postępowania administracyjnego przed wydaniem decyzji administracyjnej w sprawie przyznania lub odmowy przyznania świadczenia rodzinnego podmiot realizujący świadczenia zależne od indywidualnej sytuacji rodziny wnioskodawcy może żądać dostarczenia innych dokumentów, w tym oświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do tego świadczenia. 
 

UWAGA! Dla dzieci, które ukończyły 18 lat zasiłek pielęgnacyjny może być przyznany na wniosek tych już pełnoletnich osób lub innych uprawnionych osób np. rodzica posiadającego postanowienie Sądu o ubezwłasnowolnieniu pełnoletniego dziecka.

 

UWAGA! Informacje przedstawione we wniosku oraz oświadczeniach składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: ”Jestem świadoma/świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia". Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

 

UWAGA! W przypadku wystąpienia zmian mających wpływ na prawo do zasiłku pielęgnacyjnego osoba, będąca wnioskodawcą o ustalenie prawa do tego świadczenia, jest obowiązana do niezwłocznego powiadomienia o tym organu wypłacającego świadczenia rodzinne.

 

UWAGA! Wnioski składa się według miejsca zamieszkania, a nie miejsca zameldowania. W sytuacji gdy od momentu złożenia wniosku oraz w trakcie trwania okresu zasiłkowego zmieniamy miejsce zamieszkania należy bezwzględnie powiadomić o tym organ dotychczas wypłacający świadczenia w celu zapewnienia zgodności właściwości organu właściwego do wypłaty świadczeń z właściwością zamieszkania świadczeniobiorcy.

 

W świetle powyższego informujemy, iż zgodnie z art. 41 § 1 i 2 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego w toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swego adresu. W razie zaniedbania tego obowiązku  doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny.

 

Za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne uważa się:

1)  świadczenia rodzinne wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie, zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych lub zmniejszenie wysokości przysługujących świadczeń rodzinnych albo wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania,
2) świadczenie rodzinne wypłacone w związku z zastosowaniem przepisów o utracie i uzyskaniu dochodu - po ustaleniu, że wystąpiły okoliczności, o których mowa w art. 5 ust. 4a ustawy o świadczeniach rodzinnych,
3) świadczenie rodzinne przyznane lub wypłacone na podstawie fałszywych zeznań lub dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd przez osobę pobierającą te świadczenia,
4)  świadczenie rodzinne w przypadku, o którym mowa w art. 23a ust. 5, za okres od dnia, w którym osoba stała się uprawniona do świadczeń rodzinnych w innym państwie w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, do dnia wydania decyzji o uchyleniu decyzji przyznającej świadczenia rodzinne,
5)  świadczenie rodzinne przyznane na podstawie decyzji, której następnie stwierdzono nieważność z powodu jej wydania bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa albo świadczenie rodzinne przyznane na podstawie decyzji, która została następnie uchylona w wyniku wznowienia postępowania i osobie odmówiono prawa do świadczenia rodzinnego,
6 )  świadczenie rodzinne wypłacone osobie innej niż osoba, która została wskazana w decyzji przyznającej świadczenia rodzinne, z przyczyn niezależnych od organu, który wydał tę decyzję.

 

Podstawa prawna

1. Ustawa z dnia 28 listopada 2003  r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2023, poz. 390 ze zm.).
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 sierpnia 2021 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz. U. 2021, poz. 1481).
3. Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 6 lipca 2023 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczeń rodzinnych oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku i oświadczeniach o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych (Dz. U. 2023 poz.1340).