Problem – Przemoc
Gdzie szukać pomocy?
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Żórawinie
Al. Niepodległości 15
55-020 Żórawina
TEL 71 3165103 w 22 TEL 71 3814175
Pracownicy GOPS przyjmą zgłoszenie o przemocy w rodzinie i za Twoją zgodą mogą udzielić Ci następującej pomocy:
• Pomogą założyć formularz „Niebieskiej Karty” i tym samym udokumentować przemoc.
• Poinformują Cię dokładnie o twoich prawach i możliwościach uzyskania pomocy od specjalistów (prawnika, lekarza, psychologa) i pomogą się z nimi skontaktować a także z innymi instytucjami, które mogą świadczyć ci pomoc.
• W szczególnych przypadkach podejmą działania mające na celu umieszczenie Ciebie wraz z rodziną w ośrodku interwencji kryzysowej, hostelu, domu dla matek, ośrodków prowadzonych przez organizacje samorządowe itp.
• W razie zagrożenia zdrowia i życia dziecka pracownik socjalny ma uprawnienia do odebrania dziecka z rodziny.
• Skierują twoją sprawę do Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Składa się on ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy mają za zadanie wraz z Tobą opracować plan działania zmierzający do poprawy sytuacji w twojej rodzinie i wesprzeć Cię w jego realizacji. Zespół może wesprzeć cię w takich działaniach jak: przeprowadzka, rozwód, założenie sprawy o alimenty, wytoczenie sprawy karnej, skierowanie sprawcy na leczenie odwykowe od alkoholu, jeśli go nadużywa (składając wniosek do Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) a także w negocjacjach ze sprawcą przemocy, który w takim wypadku zostaje zaproszony na spotkanie zespołu i poinformowany o konsekwencjach prawnych wynikających ze stosowania przemocy
Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Żórawina ul. Kolejowa 6
Tel. 71 31 - 65 - 103 w 21
Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działa na podstawie Ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zadaniem jej jest podejmowanie czynności zmierzających do sądowego orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu, obowiązku poddania się leczeniu w zakładach lecznictwa odwykowego. Komisja posiada w tym celu druki wniosków do wszczęcia procedur wobec osoby, która nadużywając alkoholu prowadzi do rozkładu życia rodzinnego, demoralizacji nieletnich, systematycznie zakłóca spokój i porządek publiczny. Nadużywanie alkoholu często związane jest ze stosowaniem przemocy wobec członków najbliższej rodziny. Komisja dysponuje adresami placówek oraz miejsc bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, pedagogicznej, psychiatrycznej, udzielających schronienia oraz materiałami edukacyjnymi. W celu zgłoszenia osoby nadużywającej alkoholu należy złożyć wniosek w formie pisemnej do Komisji - na miejscu istnieje możliwość pobrania druków wniosków i pomoc w ich wypełnieniu.
Ośrodek Zdrowia
• Osobą, którą możesz poinformować o przemocy może być twój lekarz pierwszego kontaktu, pomoże ci on skontaktować z instytucjami, które mogą udzielić Ci pomocy
• W przypadku pobicia, lekarz może wystawić Ci zaświadczenie o stanie twojego zdrowia i urazach – nie musisz robić w tym celu obdukcji, takie zaświadczenie będzie równie ważna dla sądu. Zaświadczenie wydawane jest bezpłatnie na podstawie art. 3 ust 1 pkt. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2006 r. o przemocy w rodzinie i na podstawie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 października 2010 r. w sprawie wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie.
Szkoła Twojego dziecka
• Jeśli osobą z twojego otoczenia jest nauczyciel Twojego dziecka lub pedagog szkolny, opowiedz mu o przemocy, która Cię dotyka. Ma on obowiązek zachować tajemnicę, ale jeśli zachcesz, może pomóc Ci skontaktować się z instytucjami, które zapewnią Ci pomoc.
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać ze specjalistą, zadzwoń pod bezpłatny numer:
• 116 111 – całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę,
• 116 123 – całodobowy telefon zaufania dla osób dorosłych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego,
• 800 70 22 22 – całodobowy telefon dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,
• 22 484 88 01 – antydepresyjny telefon zaufania Fundacji ITAKA,
• 22 484 88 04 – telefon zaufania młodych Fundacji ITAKA,
• 800 12 12 12 – dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka.